Web-Stat

Montag, 21. September 2009

COGITO ERGO NON OVIS



Imi plac intelectualii.
Sint ceva ce eu nu am avut norocul sa fiu, si nici sansa sa devin.
Nu, nu imi plac 'telectualii.
Cei care pretind ca sint un rapuns genial la viata, dupa ce au scris doua articole de fond. Sau au bloguri care enumera intimplari.
Au o viata sub un fel de clopot de sticla, job-acasa-somn-job-acasa-somn-samd.
Sau exact invers: job-birt-somn-job-birt-somn.
Caracterisitic e jobul. De cacat, mic, dar cu litere.
Diferenta o face alcolul. Nu ca ar fi semnificativa. Dar e singura.
Rezultatul e acelasi. Nu vedem padurea de copaci.
***
Nu imi place Rromania.
Pute.
Nu de acum, de azi de ieri.
Sau de la comunisti.
Ci dintotdeauna.
Nu tzara, locurile, natura.
Ci ceva ce deja incepe sa aibe o prezenta si o viata separate. Un fel de stare de fapt. Frankenstein-ul mioritic. Personal, cred ca o sa inlocuiesc "te-ai facut de kkt" cu "te-ai facut de Rromania".
Si cred, afirm, si scriu toate acestea pentru ca:
Sint Banatzean.
Noi sintem, am fost si vom fi.
Nu "care este". Strictul prezent e prea neindestulator pentru noi.
Sint European.
Sint intolerant fata de ciori.
Sint intolerant fata de comunisti.
Sint intolerant fata de rromanii vanduti ciorilor autohtone.
Nu ma intereseaza trustul Pro. Media Pro. Kktpro.
Nu ma intereseaza filozofia de viata balcanica.
Nu ma intereseaza 'telectualitatea imbracata in ambalajul unei caiafe.
Nu ma pasioneaza Micul paris.
Ci doar mica Viena.
***
Rromania inseamna in primul rind turma.
Masa manevrabila.
Oile. Ovis, pe latina. Si la latrina.
Indobitocirea postrevolutionara prin algocalmin, salam, cascaval, fals drept la exprimare, si falsa libertate.
Credinta oarba in dreptul mostenit de generatii de-a fura.
Increderea oarba in logo-ul "scopul scuza mijloacele".
***
Mi-ar place tare-tare mult o schimbare.
De optica.
De scopuri.
De mijloace.
Dar din ce in ce mai mult imi dau seama ca e degeaba.
In consecinta, nu am de ce sa imi reconsider pozitia fata de rromania.
***
Cogito.
Ergo non ovis.
Voi?

Mittwoch, 16. September 2009

FHM



M-am uitat pe FHM.
De curiozitate.
Nu imi sta in obicei.
Dar mi-am zis sa ma simt si eu ca tipicul barbat de la colt, asudat, mirosind a votca, in trening, si cu ochii pe bucile vecinelor.
Macar 5 minute pe an.
Interesant experienta, oricum.
Am realizat foarte brusc de ce spun femeile ca sintem prosti.
Deoarece chiar sintem.
***
Susnumitul....brand are o rubrica.
"Covergirl 2009"...
Desigur, barbatul asudat-mirositor-si-intzolit-in-plastic din mine m-a indemnat sa dau de pagini, sa imi..."clatesc ochii".
Si.
Am descoperit de fapt ce nepretentiosi sintem cu femeile.
Ca oameni.
Neam.
Sau specie.
Se pare ca ne ajung niste buze tzuguiate, o lenjerie cu dantela sau o promisiune a unei nuditati ca sa acordam un "10" unei femei.
Femeie absolut comuna in mare parte.
Cu singurul plus reprezentat de niste kilograme in minus.
Pina si in materie de-a ne excita ni-se manifesta lenea si nepasarea.
***
Bravo lor!
Ne-au tras-o o istorie intreaga si continua sa o faca.
Selectia naturala.
Cel mai destept il fenteaza pe cel prost.
***
Nu stiu de ce am impresia ca si partenerul FHM din romania e femeie.

Dienstag, 15. September 2009

bad things


I'm in a bad mood.
Ready to hunt.
Under a red moon.
Feeling the upcoming winter.
And making a thing for shure.
I'm not left for death here.
***
"When you came in the air went out.
And every shadow filled up with doubt.
I don't know who you think you are,
But before the night is through,
I wanna do bad things with you..."